• info@akbatitrade.com
  • Adalet Mah. Manas Bulv. Folkart Towers B Kule No:39 D:3803 Bayraklı / İzmir

7/24 İletişim

05324577470

Yıkanmış Toz Kömür

Yıkanmış Toz Kömür

Kış aylarında sıkça tercih edilen kömürlerin evlere dağıtım işlemlerine kadar pek çok aşamadan geçtiğini biliyor muydunuz? Kömürlerin çıkarım işlemleri yapıldıktan sonra bazı işlemlerden geçmesi gerekmektedir. Bu işlemler kömürün daha verimli ısı yayması ve kolayca tutuşabilir hale gelmesine katkı sağlamaktadır. Kömürün yıkanması işlemi ile kömürde bulunan yabancı maddeler, taşlar ve kömürün yanıcılığını yitirmesine neden olan maddeler kömürden arındırılmaktadır. Bu yıkama işlemleri ile evlerde ve sanayiler de kullanılan kömürlerden daha fazla verim alınabilmektedir. Yıkama işleminden geçen kömür daha sonra kurutulması için bazı işlemlerden geçmektedir. Kurutulan kömürler, zenginleştirilerek kullanıma hazır bir hale getirilmektedir. Bu işlemlerin uygulanması, kömürün ısı verme kapasitesini arttırmaktadır. Aynı zamanda yakıt tasarrufu elde edilmesini sağlayarak, kullanıcıları büyük bir yükün altından kaldırmaktadır. Yıkanmış toz kömür ise genellikle fabrikalarda buhar amaçlı kullanılmaktadır. Akışkan yataklı kazanlarda tercih edilen bu kömür çeşidi, yüksek kalori ve kaliteye sahiptir. Yıkama ve kurutma işlemlerinden geçmiş bir toz kömür, 3700- 4000 kalori değerine sahiptir. Ebatları yaklaşık olarak 0.5- 10mm'dir. Ülkemizde üretilen bu kömür, genellikle sanayi alanında tercih edilmektedir. Sanayide kullanılan pek çok araçta bu kömürler yardımıyla ısı ve buhar işlemleri kolayca yapılabilmektedir. Sanayilerde bu kömürün kullanılması, hem verimlilik hem de yaymış olduğu ısı miktarının fazla olması açısından önemlidir. Pek çok sanayi ve firmalar bu kömürün sahip olduğu değerleri kullanarak daha verimli çalışma elde edebilmektedir.

Kömürün Kullanım Alanları

Kömür, pek çok alanda kullanılan bir enerji kaynağıdır. Özellikle sanayilerde, kimya endüstrisinde ve çelik fabrikalarında sıklıkla tercih edilmektedir. Kömür sahip olduğu yapısı ile ısıtılarak kok kömürü elde edilmesine imkân tanımaktadır. Kömür, yakıt ve yağlama yağlarının üretiminde de etkin bir rol üstlenmektedir. Bu fosil kaynakların değerlendirilmesi ve sanayi alanında kullanılması pek çok gelişime katkı sağlamaktadır. Endüstriyel proseslerde ihtiyaç duyulan buhar üretimi, kömür sayesinde gerçekleştirilmektedir. Yaydığı ısı sayesinde kış aylarının dondurucu soğuklarından korunmak için birebir olan kömür, her evde kullanılan önemli bir madendir. Evlerde kullanımdan önce birçok işlemden geçen toz kömürler kullanıma uygun olduğunda satışa sunulmaktadır. En uygun fiyat seçenekleri ile web sitemizden torba toz kömür satın alabilirsiniz. Yıkanmış toz kömür, soba ve kaloriferler için uygundur. Fiyat bilgisi ve toz kömür hakkında daha detaylı bilgiye erişim sağlamak için telefon numaralarımızdan bizi arayabilirsiniz. Kısa süre içerisinde teslimi ve nakli gerçekleştirilen kömürleri hemen kullanmaya başlayabilirsiniz. Kış aylarının dondurucu soğuklarını hissetmemek için bir an önce kömür siparişi verebilirsiniz. Kullanımı son derece kolay olan bu kömürleri istediğiniz kilo aralığında satın alabilirsiniz. Yıkanma işlemi gerçekleştirilen kömürler, yabancı maddelerden arındırıldığından zenginleştirilmiş ısı imkanı sunacak ve doğru kilo hesaplaması ile maddi açıdan kazanç sağlamanızı kolaylaştıracaktır. Hemen sipariş vermek için bizimle iletişime geçiniz.

Kömür Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Kömür satın alma işlemlerinde bazı önemli noktalar bulunmaktadır. Bunlar daha kaliteli bir kömür almanızı, ısı enerjisinin verimli olmasını sağlayacaktır. Bu maddeler;

  • Kömür satın alırken kalorisine dikkat etmelisiniz. Kömürün yakılması esnasında önemli olan kömürün kütlesi değil, sahip olduğu kaloridir. Kalorisi düşük olan kömürler verimli bir ısıtma sağlamamaktadır.
  • Nemi yüksek ve kalori açısından düşük olan kömür ile ısınmak mümkün olmayacaktır. Nemi yüksek olan kömürlerde daha fazla kömüre ihtiyaç duyulmaktadır. İçerisinde bulunan nemin dışarıya atılması için daha fazla enerji gerekeceğinden nemi düşük olan kömürlerden satın almanız daha iyi bir tercih olacaktır.
  • Torbalı kömür almaya özen göstermelisiniz. Torbasız olan kömürler genellikle kalitesiz ve düşük kaloriye sahip kömürlerdir. Açıkta satılan kömürler, daha çok nem ve yüksek miktarda kül içermektedir.
  • Kömür külünün düşük miktarda olmasına özen gösteriniz. Kömürdeki kül miktarı ne kadar yüksek olursa yanma sonucunda oluşan kül ve uçan kül miktarı o kadar artış gösterecektir. Yüksek miktarda küle sahip kömürler bacalarda tıkanmaya sebep olmaktadır.
  • Kömür satın alırken boyuna dikkat etmeniz gerekmektedir. Normal boyutu 18 ila 150 mm olan kömürleri tercih edebilirsiniz. Büyük boyuta sahip kömürler yeterince işlenmemiş olduğundan fazla miktarda kükürt, kül ve nem içermektedir. Bu durum da yanma işlemini doğrudan etkileyerek verimsiz bir ısınmaya neden olacaktır.