• info@akbatitrade.com
  • Adalet Mah. Manas Bulv. Folkart Towers B Kule No:39 D:3803 Bayraklı / İzmir

7/24 İletişim

05324577470

Yıkanmış En İyi Kömür

Yıkanmış En İyi Kömür

Kömür, ısıtma alanında kullanılan en önemli araçlardan biridir. Evlere veya sanayilerde kullanılmadan önce pek çok işlemden geçen kömür, ısının artmasını, yakıttan tasarruf edilmesini sağlamaktadır. Bu işlemlerden biri de yıkama işlemidir. Kömür yıkama işlemi sayesinde, kömür içerisinde bulunan yabancı maddeler kömürden ayrıştırılmaktadır. Böylece daha fazla ısı yayılımı sağlanabilmektedir. İçerisindeki kükürt miktarı, yıkama işlemi ile azaltılmaktadır. Kömürün daha etkin bir şekilde ısı yaymasını engelleyen yabancı maddeler uzaklaştırıldığında kömür daha hızlı tutuşabilmektedir. Yıkanmış en iyi kömür hangisi diye sorgulayacak olursak, öncelikle kömür çeşitlerini bilmemiz gerekecektir. Kömür, organik olgunluğuna göre Turba, linyit, taş kömürü, antrasit ve grafit olarak 5 kategoride toplanmaktadır. Bu kömür çeşitleri, çıkarıldıkları alana göre özellikler barındırmaktadır. Sırasıyla tanımlayacak olursak;

Turba: Bataklık alanlarda büyümüş olan bitki kalıntıları toprak altında uzun yıllar boyunca birikmektedir. Turba, kömürleşmenin ilk aşaması olarak bilinmektedir. İçerdiği karbon oranı düşüktür. Karbonlaşma aşamasını tamamlamamıştır. Bu nedenle tam olarak kömür özellikleri göstermemektedir. İçerisinde yüksek miktarda su bulunmaktadır. 3000 kalori veya daha altında kalori miktarı bulunmaktadır.

Linyit: Kahverengi kömür olarak da bilinen linyit, en düşük kaliteli kömürlerin sınıfında yer almaktadır. Kendi aralarında türlere ayrılmaktadır. Sarı linyit ve kahverengi linyit olmak üzere farklı renklere ayrılmaktadır. İçerdiği karbon miktarı %70-80 arasındadır. Evlerde ve enerji santrallerinde linyit kullanılmaktadır. Diğer kömür türlerinin daha az çıkartılması ve ihtiyaç duyulan enerjinin karşılanmaması bu kömür türünün tercih edilme sebepleridir. Yer kabuğunda oldukça fazla bulunmaktadır.

Taş Kömürü: En kaliteli kömürlerin arasında yer alan taş kömürü, yüksek kaloriye sahiptir. Taş kömürü olgunlaşma bakımından ileri safhadadır. Taş kömüründen elde edilen enerji, diğer kömürlere oranla daha fazladır. Taş kömürü sahip olduğu kalitesi sayesinde pahalıdır. Bu nedenle evlerde kullanılmak için tercih edilmemektedir. Türkiye'de Zonguldak ilinde çıkartılan taş kömürü, maden kömürü olarak da bilinmektedir. Karbon açısından zengin olan bu kömür, 6000 ila 9000 arasında yüksek dereceli ısı vermektedir. Bu nedenle genellikle demir çelik sanayisinde kullanılmaktadır. Çeliğin eritilmesi ve şekil verilmesinde ihtiyaç duyulan enerjiyi taş kömürü vermektedir.

Antrasit: Antrasit kömürü, en kaliteli kömürdür. Katı fosil yakıtları ile elde edilen bu kömür, %95 oranında karbondan oluşmaktadır. İçerisindeki su oranı düşüktür. Böylece daha yüksek ısı vermektedir. Yapı bakımından serttir. Bulunması en zor kömür türüdür. Tutuşturulması oldukça zordur. Doğada az bulunması nedeniyle pahalıdır. Antrasit kömürü parlak bir renge sahiptir.

Grafit: Doğada bulunan en saf kömür olma özelliğini taşımaktadır. Grafiti elmastan ayıran farkı ise amorf bir yapıda olmasıdır. Yağlama maddelerinde ve ark lambası kömürlerinin yapımında kullanılmaktadır. Kalemlerin ucunda bulunan karbon, grafitin kil ile karıştırılması ile elde edilmektedir.

Bu kömürler kullanım aşamasına gelene kadar yıkama işlemlerinden geçmektedir. Kullanılacak alana göre özellikleri değişen bu kömürler, pek çok alanda kolaylık sağlamakta ve enerji vermektedir.

Kömürün Kullanım Alanları

Kömürün ısı enerjisi vermesi ile günümüzde hem evlerde hem de sanayilerde kullanımı artmıştır. Yüksek kaloriye sahip kömürler genellikle sanayilerde tercih edilmektedir. Demir- çelik fabrikaları yüksek enerjiye ihtiyaç duymaktadır. Bu nedenle kaliteli kömür olan taş kömürü bu alanda daha yaygın olarak kullanılmaktadır. Kömür aynı zamanda ısıtılarak kok kömürü elde edilmesini sağlamaktadır. Tüm bunlara ek olarak yakıt, yağlama gibi alanlarda kömürden faydalanılmaktadır. Buhar oluşumuna katkı sağlayan kömür, sanayi alanında kurtarıcı görevi üstlenmektedir.

Kömür, nemli ve sıcak iklime sahip bölgelerde, bataklıklarda ve organik maddelerin yoğun olduğu bölgelerden çıkartılan önemli bir kaynaktır. Dünya üzerinde 50'ye yakın ülkede çıkartılan kömür, en fazla Çin, ABD, Hindistan, Avustralya, Güney Afrika, Almanya ve Rusya'da bulunmaktadır. Kömür oluşumu için gerekli şartlar sağlanmalıdır. Kömürün oluşması için gerekli olan bitki depoları ve bitkisel yaşam bulunmalıdır. Dünya genelinde kömür tüketiminin en fazla olduğu ülkeler ise Çin ve Hindistan'dır.

Ülkemizde kömürler dağıtımdan önce yıkama işlemlerine maruz kalmaktadır. Bu yıkama ile yüksek verim elde edilebilmektedir. En kaliteli ve yıkanmış en iyi kömür satın almak için web sitemizden bize ulaşabilirsiniz. Hızlı teslimat işlemleri sayesinde kısa süre içerisinde kömürleri teslim alabilir ve kullanmaya başlayabilirsiniz. Detaylı bilgi almak için sitemizi ziyaret edebilirsiniz.