• info@akbatitrade.com
  • Adalet Mah. Manas Bulv. Folkart Towers B Kule No:39 D:3803 Bayraklı / İzmir

7/24 İletişim

05324577470

Yerli Yıkanmış Kömür

Yerli Yıkanmış Kömür

 

Yerli yıkanmış kömür özellikleri bakımından kalorisi arttırılmış, üzerindeki toz gibi maddelerden arındırılmış kömür anlamına gelmektedir. Yıkanan kömürler, yıkanmayanlara göre daha kalitelidir dersek yanlış olmaz. Kömürün kaliteli olup olmadığı üzerinde barındırdığı özelliklerden belli olur. Kalorisi yüksek olan kömürler daha çok ısı verir ve bunlara kaliteli kömür denmektedir. Kaliteli kömür yalnızca kalorisine bakarak anlayamazsınız. Kaliteli kömürün birçok özelliği vardır. Bunlar; kalorisi başta olmak üzere nem oranı, kükürt oranı, uçucu ve kül oranı gibi önemli değerlerdir.

İthal kömürler olması gereken ideal değerlere daha yakındır. Fakat yıkanmış yerli kömürler de yıkama ve eleme işlemlerinin ardından, kömürün türüne de bağlı olarak ideal değerlere yakın hale gelmektedir. Yıkanan yerli kömürler üstündeki tozlardan ve yabancı kimyasallardan kurtulan kömürlerdir. Yerli kömürlerin yıkanması ile birlikte kalori ve kül oranı değişmektedir. Kömürün türüne de bağlı olarak değişen kalori oranıyla kömürün verdiği ısı ve buna bağlı olarak kalitesi artmaktadır. Aynı zamanda kül oranındaki azalma nedeniyle de aynı şekilde yıkanan kömürün kalitesi artmış olarak satışa sunulmaya hazır hale gelir. Yıkanma ve elenme işlemlerinin ardından fazla tozlarından da arınan kömürler, ağırlık olarak da ekonomiye katkı sağlarlar. Böylelikle daha az yakıtla daha çok ısı kazanımı elde ederiz.

Yerli Kömür

Yerli kömür çeşitlerinden ülkemizde en fazla çıkarılanı linyittir. Linyitin ülkemizde çıkarıldığı bazı illeri ve ilçeleri sıralamak gerekirse: Kahramanmaraş’ta Elbistan ve Afşin, Ankara’da Beypazarı ve Nallıhan, Manisa’da Soma ve Eynez, Muğla’da Yatağan, Tekirdağ’da Malkara ve Saray, Kütahya’da Tavşanlı ve Seyitömer’dir. Yerli kömürlerden bir diğeri ise taş kömürüdür. Taş kömürü ülkemizde Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde ve Kastamonu’nun İnebolu ilçesinde çıkarılmaktadır. Ülkemizde en fazla çıkarılan kömür linyit olurken hiç bulunmayan kömür ise antrasittir. Ülkemizde antrasit kömürü bulunan kömür yatağı bulunmamaktadır.

Yerli Kömür Fiyatları

Kömür fiyatları yerli kömür fiyatları ve ithal kömür fiyatları olmak üzere değişiklik göstermektedir. Ülkemizde çıkarılan kömürlerin fiyatları daha uygun olurken, ithal kömürlerin fiyatları buna nazaran biraz farklıdır. Yerli kömürler de çeşitlerine göre fiyat farklılığına sahiptirler. Ülkemizde çıkarılan taş kömürü ve linyitlerin fiyatları içerdiği özelliklere göre değişiklik göstermektedir. Fiyatlar kalitelerine göre değişmektedir. En kaliteli kömür olan kalori oranı fazla olan kömürlerdir. Buna göre de torbaların üzerinde yazan kömürün özelliklerini içeren değerler baz alınarak kömür fiyatları belli olur.

Yerli kömürler bazı durumlarda çıkarıldıkları gibi torbalanmazlar ve birtakım işlemler sonrasında satışa uygun hale gelirler. Çünkü kömürlerin üzerlerinde bulunan kimyasallar ve tozlar kömürün kalitesini düşürür. Bu nedenle bazı kömürler yıkanma ve elenme işlemlerinin ardından üzerlerinde özellikleri yazılı torbalara konarak satışa geçer. Yıkama ve eleme işlemlerinden sonra kömürün kül oranı ve kalori oranında değişimler söz konusu olur. Böylelikle kaliteli yerli bir kömürü uygun fiyatlarla alabilmeniz mümkün olur.