• info@akbatitrade.com
  • Adalet Mah. Manas Bulv. Folkart Towers B Kule No:39 D:3803 Bayraklı / İzmir

7/24 İletişim

05324577470

Yerli Kömür

Yerli Kömür

Yerli kömür ülkemizde çıkarılan kömürlere verilen isimdir. Ayrıca yerli kömürler ithal edilen kömürlere oranla daha uygun fiyatlı olmaktadır. Ülkemizde en çok bulunan yerli kömür linyittir. Bununla birlikte ülkemizde taş kömürü madeni de çıkarılmaktadır. Ancak linyite oranla daha düşüktür. Bu nedenle ülkemiz özellikle Rusya ve Kolombiya olmak üzere yurt dışından kömür ithal etmektedir. Yerli kömürler ve ithal kömürlerde kaliteyi belirleyen bazı unsurlar vardır. Bunlar öncelikle kalori oranlarıdır. Yerli kömür için belirlenen ideal kalori oranı en az 4000 Kcal/kg’dır. İthal kömürlerde ise bu oran en az 6000 Kcal/kg’dır.

Yerli kömür ülkemizin çeşitli illerinde çıkarılmaktadır. Bunlardan başlıcaları; Zonguldak ve Kastamonu’dur. Bu iki ilde en değerli madenlerden olan taş kömürü çıkarılmaktadır. Bunun dışında; Adana, Amasya, Kahramanmaraş, Bolu, Manisa, Sivas, Kütahya ve Nevşehir illerinde de kömür madeni çıkarılmaktadır. Fakat ülkemizde çıkarılan kömürlerin çoğu linyit olduğundan ve taş kömürü gibi ısıl değeri olmadığından enerji ihtiyacı için kullanılmaktadır. Bu nedenle ısınma ihtiyacını karşılamak amacıyla da kömür ithal edilmektedir.

Yerli Kömür Fiyatları

 

Yerli kömür fiyatları kömürün türüne ve kalitesine göre değişmektedir. Taş kömürü gibi kaliteli bir kömürün fiyatı linyit kömürüne nazaran daha pahalıdır. Çünkü taş kömürü kalori oranı oldukça yüksektir. Yerli kömür için belirlenen kalori değerleri en az 4000 Kcal/kg’dır. Kömürde kalori değeri kalitesini belirler. Çünkü kalorisi yüksek bir kömürün ısıl değeri yüksektir ve kaliteli kömür sınıfına girer. Ülkemizde en fazla çıkarılan kömür çeşidi olan linyit ise ısıl değeri bakımından düşüktür. Bu nedenle daha çok termik santrallerde elektrik üretimi amacıyla kullanılmaktadır.

Yerli kömürlerden taş kömürünün kalitesi dolayısı ile kullanımı sınırlıdır. Taş kömürünün pahalı oluşundan dolayı taş kömüründen üretilen kok kömürü kullanımı daha yaygındır. Kömürün kalitesini etkileyen en belirgin özellik kalori oranıdır. Taş kömürünün pahalı olmasının nedeni kaliteli bir kömür çeşidi olmasıdır. Kaliteli bir kömürde kalori dışında bakılması gereken başka özellikler de mevcuttur. Bunlar; nem oranı, kül oranı, kükürt oranı ve uçuculuk oranıdır. Kömürün nem oranı da kalori oranı gibi oldukça önemli bir etkendir. Yüksek nem oranına sahip bir kömür yeterince ısı vermez. Isıl değere ulaşabilmesi için gerekli olan belli miktarda ısı gereklidir. Çünkü öncelikle kendisini nemden kurtarmalı daha sonra ısı vermelidir.

Yerli kömür fiyatlarında kaliteyi ve buna bağlı olarak fiyatı belirleyen bir diğer unsur da kömürün kül oranıdır. Kül oranı yüksek olan bir kömür olması gerekenden fazla kül bırakmaktadır. Bu da zamanla baca tıkanmalarına yol açmaktadır. Ayrıca kükürt oranı yüksek bir kömür de yandığında ortaya çıkan kükürt dioksit gazı dolayısı ile solunum yolu rahatsızlıklarına yol açar. Tüm bu oranlar kaliteli kömürün belirlenmesinde büyük rol oynar. Bu da kalitesine göre fiyatlandırma da büyük rol oynar.